Nasi artyści

Vaiyasaki Das

2011, 2014

Vaiyasaki Das jest jednym z najbardziej znanych artystów nurtu raga-kirtan, zaliczanego do indyjskiej muzyki sakralnej. Już od lat 70-tych tworzy muzykę w ramach własnego, niepowtarzalnego stylu opartego na klasycznym bengalskim bhadźanie. Śpiewa głównie bengalskie i sanskryckie pieśni związane z wisznuicką tradycją bhakti. Podróżując po świecie bierze udział m.in. w festiwalach jogi oraz wydarzeniach związanych z kulturą Indii.

 

 

 

 

ZESPÓŁ  “MAYURA”

2013, 2014

601320_331589213621831_1093171282_n (1)

 MAYURA w sanskrycie oznacza “paw”. W Indiach ptak ten jest otaczany szczególną czcią i przypisuje mu się mityczne pochodzenie. Zespół “Mayura” powstał w grudniu 2011 roku, a zadebiutował  29 czerwca 2012 roku na Indyjskim Powitaniu Lata w szkole yogi & pilates Manomani.

Zespół tworzą: Agnieszka Kapelko, Alicja Barabach, Alicja Jezierska, Ananda Jezierska, Ania Bujak, Basia Magdycz, Kasia Dyszy, Magda Załomska, Natalia Guba oraz Olga Jankowska.

 

 AGNIESZKA KAPELKO

2013, 2014

agnieszka kapelko

Naukę tańca bharatanatyam rozpoczęła w roku 2004 w niewielkiej miejscowości Gokarna w stanie Karnataka. Jej pierwszą nauczycielką była Rajeshwari S. Hande, która nie tylko wprowadziła ją w tajniki tańca w rzadko praktykowany już tradycyjny sposób, ale przede wszystkim pomogła lepiej zrozumieć Indie. Podczas swojej kilkuletniej edukacji tanecznej uczęszczała  również na zajęcia w szkole Sruthilaya Nattiya Vidhyalaya w miejscowości Mahabalipuram oraz pobierała lekcje muzyki karnatyckiej. W roku 2009 zdała egzamin państwowy z tańca bharatanatyam, organizowany przez Instytut Gandharva Mahavidyalaya w Mumbaju. Na swoim koncie ma wiele ważnych występów solowych oraz kilkuletnią współpracę z grupą Natyalaya . W roku 2011 założyła we Wrocławiu zespół tańca indyjskiego Mayura . Do Indii wraca tak często jak to tylko możliwe, aby nieustannie doskonalić swój warsztat taneczny. Aktualnie jej nauczycielką jest wybitna tancerka prof. Kalaimamani Sailaja, założycielka szkoły Saila Sudha w Chennai.

 

Anna Początek – Rati Rasa Sindhu

2010, 2011, 2014, 2016

Jej domeną jest taniec klasyczny indyjski – Bharat Natyam, którego tajniki zgłębiała przez ponad osiem lat. Od dziecka zafascynowana mistycyzmem tańca i muzyki. Jej twórcze poszukiwania zaprowadziły ją wprost do źródła wiedzy na temat techniki tańca i jego głębszego wymiaru – Indii. Pobierała nauki od najznakomitszych znawców tej starożytnej sztuki, m.in.Suparna Banerjee Radhika Clavier. Przeszło sześć lat spędziła w Belgii. Przez cztery lata jej taniec był nieodzowną atrakcją dla turystów zwiedzających Radhadesh (Chateau de Petite Somme).Po powrocie do kraju nadal aktywnie występuje i regularnie naucza, głównie tańca Bollywood (półklasyczna wersja tańca indyjskiego używana na potrzeby przemysłu filmowego). Ponadto jest instruktorem fitness, tańca współczesnego oraz jogi.

 

 

Krysznamohana dasa

2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016

Rozpoczął swoją praktykę duchową na początku lat 80-tych. Przez kilka lat był głównym kapłanem w Warszawskiej Świątyni New Ramana Reti. Wyszkolił się doskonale w ceremonii palenia ofiar ogniowych ściśle wg. wisznuickiej tradycji.W 1993 roku przystąpił do spełniania tradycyjnych, ogniowych ceremonii wedyjskich, które są nieodłączną częścią uroczystości takich jak chrzciny, śluby, błogosławienia nowych domostw i firm, jak i wielu innych okazjach, dla uzyskania błogosławieństw i pomyślności. Krsnamohana dasa ma wykształcenie psychologiczne i na codzień zajmuje się naturoterapią. Jest cenionym energoterapeutą i nauczycielem sztuk uzdrawiania.

 

Wiktor Mączyński – Viryavan das

2010, 2011, 2012, 2014, 2016

Wiktor Mączyński – Viryavan dasa gra na gitarze i innych instrumentach muzykę łączącą elementy wschodnie i zachodnie. Od wielu lat występuje na wielu programach i festiwalach w Stanach Zjednoczonych, jak również ostatnio w Polsce. Niedawno wydał z przyjaciółmi płytę „Boston Bhajan Band” w Bostonie.

_________________________________________________________________________________________

John Richardson (Jayadeva Prabhu)

2013

https://www.rathayatra.pl/wp-content/uploads/2012/08/18.jpg

John Richardson urodził sie i wychował w Essex we wschodniej Anglii. Mając 20 lat, zyskał sławę jako założyciel, perkusista, wokalista i autor wielu hitów popularnej w latach 70-tych glamrockowej grupy The Rubbetes. W 1983 roku Richardson opuścił zespół, by poświęcić się medycynie alternatywnej i metodzie terapii regresywnej. W ostatnich latach stworzył własny muzyczny styl i rodzaj opartej na mantrach terapii. Nakładem wytwórni New World Music ukazały sie jego solowe płyty z gatunku New Age. Obecnie Richardson koncertuje także z reaktywowanym zespołem The Rubettes i uczy recytacji mantr jogicznych.

Radical Soul Amunition

2012

 https://www.rathayatra.pl/wp-content/uploads/2012/08/IMG_2971.jpg

Zespół zagra w składzie: Madhumangal vel Smalec wokal, Martyna Baranowska wokal, Dayalacandra klawisze, Dvarakacyuta klarnet, Viryavan gitara, Lisu man gitara, Zuchman gitara, Arek Jaffa bas, Broda perkusja

 

 

 

Amelia

2010

www.aishwarya.digart.pl

Zainteresowanie artystki mehandi (zdobienie rąk henną, według tradycji indyjskiej) rozpoczęło się 8 lat temu (2002r.) od wzornictwa indyjskiego, związanego z pracą zakończeniową PLP [Prywatne Liceum Plastyczne] „Plastyk” we Wrocławiu. Rezultatem pracy był dyplom „Papeteria – zaproszenie na święto Diwali”. Od tego czasu artystka szkoliła się w zakresie wzornictwa mekandi. Obecnie zajmuje się wykonywaniem mehandi podczas imprez o tematyce bollywoodzkiej i indyjskiej, połączonych niejednokrotnie z hinduskimi świętami oraz ślubami. Ponadto artystka zajmuje się projektowaniem wzorów orientalnych, tworzeniem grafiki indyjskiej i wykonywaniem prywatnych zleceń.

 

 

Wojciech Czenszak

2010, 2011

www.yogashala.pl

Wojciech Czenszak dyplomowany nauczyciel Hatha Yogi i Ashtanga Yogi,Wielki Mistrz Reiki, uzdrowiciel, terapeuta, podróżnik, fotograf, założyciel Yoga Shala. Praktykę rozpoczął w 2003 roku poznając tajniki jogi klasycznej pod okiem Lilianny Piotrowskiej w Centrum Jogi w Wałbrzychu, gdzie doskonalił się na licznych warsztatach wyjazdowych, które też współorganizował. W 2005 roku założył Wrocławską Szkołę Jogi „Jogin”, w której dojrzewał jako nauczyciel. Czerpał również doświadczenie z akademickiej sceny, gdzie dwa lata studiował na wydziale Prawa na UW. Następnie wyjechał do Berlina gdzie kontynuował nauczanie jogi. Rok 2007 przyniósł kolejne zmiany i wyzwania. Powrócił do Wrocławia gdzie poznał Basię Lipską, specjalistke od Ashtanga Yoga, przy której zdobył dyplom nauczyciela Ashtanga Vinyasa Yoga. Rok 2008 zapoczątkował długą podróż po krajach takich, jak: Szwajcaria, Niemcy, Grecja, Egipt. Na początku roku 2009 odwiedził Oslo i asystował w zajęciach mysore, Basi Lipskiej, oraz szlifował swój warsztat nauczycielski w Ashtanga Yoga. Powrócił do Wrocławia aby założyć Yoga Shala Ashtanga Yoga Studio i kontynuować przekazywanie tradycji w nauczaniu. Kolejny etap to rok 2010, w którym bierze udział w kursie nauczycielskim z samym Manju Patabhim Joisem w Berlinie. Manju jest specjalistą w sztuce korekt, które są nieodłączną częścią praktyki yogi, pozwoliło to jeszcze szerzej spojrzeć na praktykę w nauczaniu ashtanga yogi. Z zamiłowania szaman praktykujący głównie chodzenie po ogniu. Praktykuje grę na didgeridoo, nie obcy jest mu rysunek, malarstwo, taniec. Człowiek o duszy artystycznej, każdy dzień traktuje jako kolejną okazję do nauki i poznawania siebie oraz życia w celu odkrywania go na nowo, podczas duchowej podróży. Obecnie prowadzi i naucza w Yoga Shala we Wrocławiu.

Dina Dayal

2010, 2011

Dina Dayal Dasa pochodzi z Estonii. Od 2004 roku trenuje sztuki walki i występuje co roku na Festiwalu Kultury Indii nad morzem Bałtyckim, w Australii oraz na wielu innych festiwalach na całym świecie. Choć mówi o sobie, że jest nieśmiałą osobą, udało mu się podbić serca publiki swoim pokazem sztuk walki.

 

 

Izabela Drążewska – Ishanghri-seva

2010, 2011

Izabela Drążewska (Ishanghri-seva) jest tancerką odissi – najstarszego klasycznego tańca indyjskiego.Tańczy także taniec orientalny. Tańczy od dziecka, a taniec indyjski zaczęła zgłębiać w Danii ponad 10 lat temu, następnie w Aglii i Indiach. Ma na swoim koncie prowadzenie licznych warsztatów tańca i pokazów w Polsce, Europie i w Indiach. Obecnie w Szczecinie prowadzi Odissi Dance Studio, gdzie uczy tańca indyjskiego i orientalnego oraz organizuje imprezy kulturalne w klimacie Indii i Orientu.

 

Krzysztof Tomczak – Tribhuvaneś das

2010Jest z wykształcenia muzykiem – pianistą. Daje koncerty w Polsce i zagranicą. Zajmuje się również komponowaniem muzyki do teatrów i muzyki medytacyjnej. Ma w swoim dorobku kilka nagranych płyt z muzyką medytacyjną, ostatnia nosi tytuł “Lotus room”. Od 1992 roku bierze latem udział w Festiwalu Indii nad morzem Bałtyckim, gdzie śpiewa i jest konferansjerem na scenie.Prowadzi tez muzyczne zabawy z dziećmi podczas festiwalu. Ostatnio występuje również w Australii. Na festiwalu Ratha Yatra będzie “mistrzem ceremonii” oraz poprowadzi muzyczne zabawy z dziećmi na scenie.

Rada Zivkovic – Mahavisnu Priya

2010, 2011, 2012

Rada Zivkovic jest tancerką, choreografem i nauczycielką tańca. Ukończyła szkołę baletową, szkołę klasycznego tańca hinduskiego Bharata Natyam w Heidelbergu oraz Kalakendra School Dance w Delhi (Indie). Tańczy klasyczny Bharata Natyam, Bollywood, taniec brzucha, taniec arabski, cygański oraz od wielu lat prowadzi warsztaty tańca. Występowała m.in. w Polsce, Serbii, Niemczech, Belgii, Szwecji, Montenegro, Grecji i Indiach. Na Festiwalu Ratha Yatra zatańczy klasyczny taniec Bharata Natyam oraz taniec półklasyczny wraz z uczennicami z Poznania.

 

 

 

 

Grupa bhajanowa

2010, 2011, 2016
Grupa muzyczna na Festiwalu Ratha Yatra zagra bhajan [tradycyjną muzykę indyjską].
Grupę prowadzi Dayalacandra das, który od 8 roku życia gra na fortepianie. W swoim dorobku artystycznym ma między innymi: nagranie płyty BHAJAN GROUP – Namas Te oraz występy na programach otwartych, organizowanych przez grupę HARINAM. Dayalacandra das na Festiwalu Ratha Yatra zaśpiewa i zagra na harmonium. Dodatkowo bhajan poprowadzą, grając na harmonium i śpiewając, Audarya Bhavini devi dasi oraz Gauranga Avatar das, którzy również niejednokrotnie występowali m.in. podczas programów otwartych. Wśród członków zespołu znajdziemy również Viryavana das, który zagra na gitarze akustycznej i mandolinie oraz Haricarana dasa [niegdyś gitarzysta basowy w rockowej grupie Hades] grającego na kartalach. Na scenie pojawią się również bębny, na ktorych zagrają: Tulasi [djembe] oraz Prema bhakti das [mrdanga]. Natomiat Dagmara zagra na flecie poprzecznym.

 

Teatr “Płynne piękno”

2010

Teatr będzie opowiadał o dobrym władcy i o prawdziwym pięknie, jak również o tym, co naprawdę liczy się w życiu. Historia – ubrana w bajkowe realia – zaczerpnięta została z książki Śrila Prabhupada ”Prawda i Piękno”. Najważniejsze jest to co niewidoczne dla oczu – przesłanie to jest ponadczasowe i obecne we wszystkich kulturach. Odnosi się ono do wiecznie żywej w każdej istocie potrzebie doświadczania absolutnej prawdy. Spektakl ten powstał we współpracy wyznawców Kryszny z Czarnowa, muzyków z Jawora (Zielone Żabki) oraz dyrektora Teatru Lalki i Aktora w Wałbrzychu.