Dla mediów

Zapraszamy do Wrocławia na XII edycję Festiwalu Wozów (Ratha Jatra)

W roku 2020 zapraszamy na Festiwal Wozów Ratha Jatra 27 czerwca. Tradycyjnie już rozpoczniemy o godzinie 14:00 na wrocławskim Placu Solnym. Wóz przejedzie kilkukrotnie wokół Ratusza i powróci na Plac Solny, na którym o godzinie 16:15 rozpocznie się program artystyczny. Przez cały ten okres na Placu Solnym znajdować się będą nasze namioty tematyczne z książkami, pamiątkami itp. Wydawany będzie również indyjski poczęstunek. Natomiast na scenie zagoszczą m.in. pokazy tańca bharatnatjam, tradycyjna muzyka indyjska oraz współczesne interpretacje starych mantr.

Plan imprezy

14.00 – 16.00 przejazd wozem festiwalowym wokół Rynku
16.15 – 20.30 program artystyczny i bazar na Placu Solnym

Czym jest Festiwal Ratha Yatra?

To wydarzenie związane z kulturą oraz religią Indii. Festiwal Ratha Jatra, zwany również Festiwalem Wozów, posiada w Indiach setki lat tradycji. To wielkie wydarzenie, o wymiarze religijnym i kulturowym, tradycyjnie odbywa się w czerwcu. Wówczas do słynnego miasta Dżagannath Puri w stanie Orissa, przybywają setki tysięcy pielgrzymów. Jest on tam jednym z najbardziej znanych i lubianych festiwali, w których uczestniczą nie tylko mieszkańcy Indii, ale i coraz częściej, osoby z Europy i innych kontynentów.

Legenda głosi, że posągi Dżagannath wykonał mityczny rzeźbiarz bogów Wiśwakarma na prośbę Indradjumny- króla Orissy. Rzeźbiarz zastrzegł jednak, że nikt nie może zobaczyć figur do czasu kiedy będą w pełni gotowe. Niecierpliwy król złamał zakaz i kiedy wszedł do pracowni Wiśwakarmy, rzeźbiarz zniknął zostawiając tylko wstępnie ociosane kloce drewna. Król Indradjumna – wielki wielbiciel Kryszny, poprosił o pomalowanie niedokończonych figur i umieścił je w wybudowanej dla nich świątyni, gdzie w takiej postaci, czczone są przez tysiąclecia do dziś.

W czasie hinduskiego miesiąca aszadha (przełom czerwca i lipca), do słynnego, wschodnioindyjskiego miasta Dżagannath Puri przybywają setki tysięcy pielgrzymów. Kulminacją wydarzeń jest właśnie Ratha Jatra – ceremonia, podczas której Bóstwa Dżagannath opuszczają wnętrze świątyni i, umieszczone na specjalnych wozach, przewożone są w barwnej procesji po ulicach miasta. Tradycyjnie od setek lat władca Orissy również przybywa na uroczystość w odświętnym stroju.

Hindusi mieszkający poza Indiami, wraz z osobami z Międzynarodowego Towarzystwa Świadomości Kryszny, przenieśli tradycję Festiwalu Ratha Jatra na ulice zachodnich miast. Wielkie wozy z replikami posągów Dżagannatha pojawiły się na ulicach Rzymu, Paryża, Brukseli, Londynu, Durbanu, Nowego Yorku, San Francisco, Pragi, Moskwy czy Berlina.

Czemu służy Festiwal?

Ideą festiwalu jest zaprezentowanie polskiemu społeczeństwu kultury Indii, która jest zarówno dynamiczna, niezwykle barwna jak i sięgająca głęboko do wartości duchowych.

Naszym celem jest przekazanie gościom Festiwalu obu tych wymiarów. Również zadaniem jest stworzenie przestrzeni dla wymiany kulturalnej między Polakami a społecznością Indii, jak również platformy spotkań i integracji mieszkańców Indii, którzy zamieszkują aktualnie w Polsce.

Wrocław nazywany jest Miastem Spotkań, dlatego to organizatorzy polskiej edycji festiwalu wybrali właśnie Wrocław z nadzieją, że Festiwal Wozów stanie się wydarzeniem o randze ogólnopolskiej i na stałe wpisze się w historię i życie kulturalne tego miasta, które w opinii wielu jest miejscem otwartym na różnorodność kultur, nie tylko europejskich ale i światowych.

Od początku Festiwal wspierany jest przez Ambasadę Indii w Polsce, również aktywnie włącza się w dotowanie i organizację tego Festiwalu społeczność hinduska mieszkająca w Polsce.

Materiały do pobrania: